Ορειβασία Αναρρίχηση Ρολλερσκι Αλπικό Σκι Δίαθλο Σκι Δρόμων Αντοχής Χιονοσανίδα (Snowboard) eosvolos.gr eosvolos.gr
%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%20-%20%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%20%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD
[26-10-12]
14/03/2009 Κύπελλο Ελλάδος Χιονοδρομίας

Με 10 μελή ομάδα πήρε μέρος ο ΕΟΣ Βόλου στο κύπελλο Ελλάδος κατηγορίας Π2 - Κ2 στα αγωνίσματα της τεχνικής κατάβασης και της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης στις 7 και 8 Μαρτίου στο χιονοδρομικό κέντρο Βιτσίου Καστοριάς. Το κύπελλο Ελλάδος είναι αγώνας πρόκρισης για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Από τους αθλητές του ΕΟΣ ξεχώρισε η πρωταθλήτριά μας Ελεονόρα Βλαμοπούλου   που   έδειξε   ότι βρίσκετε σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και έβαλε υποψηφιότητα για κατάκτηση μεταλλίων στους Πανελληνίους αγώνες.

Στην τεχνική κατάβαση η Βλαμοπούλου κατέκτησε τη 2η θέση ενώ ακολούθησαν η Κορίνα Βαρακλιώτη  στη 8η θέση και η Σταυρούλα Μητράκα στην 28η σε σύνολο 50 αθλητριών. Στους Παίδες 2 ο Νίκος Σταμάτογλου ήταν 6ος, ο Νίκος Καλοφορίδης 22ος και ο Ηλίας Ηλιόπουλος στην 33η θέση ανάμεσα σε 65 αθλητές.

Στη γιγαντιαία τεχνική κατάβαση η Βλαμοπούλου τερμάτισε στην 5η θέση, η Βαρακλιώτη στην 9η και η Αναστασία Ευαγγελοπούλου στην 24η . Στα αγόρια ο Σταμάτογλου ήταν 9ος, ο Καλοφορίδης 21ος, ο Παναγιώτης Καραίσκος 24ος, ο Σπύρος Τσούκας 25ος και ο Ηλιόπουλος 32ος. Μετά τα αποτελέσματα αυτά όλοι οι αθλητές του ΕΟΣ προκρίθηκαν να συμμετάσχουν στους Πανελληνίους αγώνες. Αρχηγός ομάδας ήταν ο Απόστολος Παπαδόπουλος, προπονητής ο Γιάννης Τσουλφάς, ενώ παραβρέθηκαν ο έφορος χιονοδρομίας του Συλλόγου Παναγιώτης Σταμάτογλου και τα στελέχη Παναγιώτης Βλαμόπουλος και Μαρία Κανάτα.

Μοιραστείτε το με τους φίλους σας στο Facebook.