Ορειβασία Αναρρίχηση Ρολλερσκι Αλπικό Σκι Δίαθλο Σκι Δρόμων Αντοχής Χιονοσανίδα (Snowboard) eosvolos.gr eosvolos.gr
%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%91%CE%BB%CF%80%CE%B9%CE%BA%CF%8C%20%CE%A3%CE%BA%CE%B9
[21-01-20]
Ξεκίνημα για τους χιονοδρόμους του ΕΟΣ Βόλου

Στο Χιονοδρομικό Κέντρο Παρνασσού ξεκίνησε φέτος το Εθνικό Πρωτάθλημα Χιονοδρομίας 2020 με το Κύπελλο Ελλάδος Αλπικού σκι Παίδων και Κορασίδων , που πραγματοποιήθηκε 18 με 20 Ιανουαρίου 2020 . Παρών στη διοργάνωση και ο ΕΟΣ Βόλου με ένα χρυσό και δύο ασημένια μετάλλια .

Το Σαββατο 18/01 πραγματοποιήθηκε το αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης των κατηγοριών Παίδων 2 και Κορασίδων 2 (Π2-Κ2) . Στην κατηγορία Π1 , ο αθλητής Παπακρίβος Βασίλης κατέλαβε την 2η θέση ενώ ο Κλαψόπουλος Γιώργος την 5η θεση . Στα κορίτσια η Καλτσογιάννη Ρεγγίνα-Ελευθερία κατετάγη 4η , η Μακρυγιάννη Δήμητρα 6η και η Ασβεστά Άννα 12η , ενώ η Δημητρώφ Ευριδίκη δεν τερμάτισε .

Την Κυριακή 19/1 ήταν σειρά των Παίδων και Κορασίδων 1 (Π1-Κ1) να αγωνιστούν στην τεχνική κατάβαση . Ο Βουγιούκας Απόστολος κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο της κατηγορίας Π1 , ενώ ο Παπαδιότης Ορέστης δεν τερμάτισε . Επίσης η Σκιαθίτη Ελένη ήταν 7η στα κορίτσια.

Την Δευτέρα ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί το αγώνισμα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης και των κατηγοριών Π1-Κ1 αλλά και των Π2-Κ2 , όμως λόγω των καιρικών συνθηκών πραγματοποιήθηκε ο αγώνας μόνο των Π1-Κ1 . Στα αγόρια ο Βουγίουκας Απόστολος κέρδισε τον αγώνα και το χρυσό μετάλλιο , ενώ ο Παπαδιότης Ορέστης την 8η θέση . Τέλος στα κορίτσια η Σκιαθίτη Ελένη ήταν 7η .

Το ΔΣ και η Τεχνική Επιτροπή του ΕΟΣ Βόλου συγχαίρει τους αθλητές και τους προπονητές και τους εύχεται μια σπουδαία αθλητική χρονιά με πολλές επιτυχίες

Μοιραστείτε το με τους φίλους σας στο Facebook.