Ορειβασία Αναρρίχηση Ρολλερσκι Αλπικό Σκι Δίαθλο Σκι Δρόμων Αντοχής Χιονοσανίδα (Snowboard) eosvolos.gr eosvolos.gr
%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%94%CF%81%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CE%B9%20%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%AE%CF%82
[26-02-14]
Τρία χρυσά και ένα χάλκινο για τον ΕΟΣ Βόλου στο Σκι Αντοχής

Κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες ,λόγω έλλειψης χιονιού, πραγματοποιήθηκε στο Μέτσοβο (22-23/02/2014) το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκι Αντοχής το οποίο ήταν παράλληλα και Διεθνής Αγώνας (FIS) . Το τοπικό σωματείο ΕΟΣ Μετσόβου αλλά και η Ελληνική Ομοσπονδία Χιονοδρομίας κατάφεραν και έφεραν εις πέρας την διοργάνωση παρά την οριακή χιονοκάλυψη και τις υψηλές θερμοκρασίες. Ο ΕΟΣ Βόλου συμμετείχε με 7 αθλητές και αθλήτριες.

Αγωνιστικά, το πρωί του Σαββάτου πραγματοποιήθηκε το αγώνισμα του σπριντ σε όλες τις κατηγορίες . Στον Διεθνή αγώνα ο Κυριαζής Δημήτρης κατετάγη 5ος , δίνοντας του την 1η θέση στην κατηγορία Εφήβων του Πανελληνίου , ενώ ο Μυτιλιός Σταύρος ήταν 16ος στον Διεθνή και 10ος στον Πανελλήνιο . Επίσης είχαμε την αξιέπαινη συμμετοχή των Αντωνούλη Δημήτρη , Μυτιλιού Ανδρέα , Αθανασιάδη Ευαγγελίας , Γεωργιάδη Ορφέα και Μυτιλίου Κων/νου στις κατηγορίες των Παίδων 1 και Παμπαίδων . Το Σάββατο το απόγευμα διεξήχθησαν τα αγωνίσματα του ομαδικού σπριντ . Οι αθλητές μας Κυριαζής Δημ και Μυτιλιός Στ κατέλαβαν την 3η θέση στους ʼνδρες κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο.Την Κυριακή πραγματοποιήθηκαν τα αγωνίσματα αποστάσεων , εξαιρετική ήταν η νίκη στα 10χλμ του Κυριαζή Δημήτρη στην κατηγορία αντρών. Ο αθλητής του ΕΟΣ Βόλου ήταν επίσης και νικητής του διεθνή αγώνα κερδίζοντας αθλητές με πολύ καλύτερη βαθμολογία FIS .Ο Μυτιλιός Σταύρος κατετάγη 13ος στο διεθνή αγώνα και 5ος στην κατηγορία των Εφήβων του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Αρχηγός αποστολής ήταν ο Κώστας Κυριαζής . Το ΔΣ του συλλόγου , ο Έφορος Χιονοδρομίας Βορείων Αθλημάτων Γαλανός Ανδρέας καθώς και η Τεχνική Επιτροπή συγχαίρει τους αθλητές για τις επιτυχίες , παρά την απουσία χιονιού από το Πήλιο ,που δυσχεραίνει την προετοιμασία τους και εύχεται ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον

Μοιραστείτε το με τους φίλους σας στο Facebook.